Profilaktyka kobiet w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Pamiętajmy o tym , że stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na płód , podobnie ciąża nie jest obojętna dla zębów i przyzębia. W ciele ciężarnej kobiety zachodzą rożne procesy, do nich zalicza się wzrost hormonów ciążowych które mogą mieć wpływ na przerost dziąseł
To rozpulchnienie mylone często z zapaleniem , prowadzi do tego, że staramy się ominąć wrażliwe miejsca na zębach zatem pozostaje nie usunięta płytka nazębna. W powiązaniu z nudnościami i częstym refluksem przełyku , zęby pozostają w kontakcie z kwasem żołądkowym co może prowadzić do demineralizacji szkliwa.
Nie bez znaczenia jest tez zmiana nawyków żywieniowych, dogadzanie sobie , podjadanie , duża ilość soków zawierających cukier
Jednym słowem wystarczy systematyczna higiena jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów , masaż dziąseł , nitkowanie przestrzeni między zębowych i płukanie płynami przeciwbakteryjnymi  a problem przestanie być problemem.
Jeśli już dojdzie do zmian próchnicowych lub rozwinięcia próchnicy w zębach wcześniej nie leczonych, powinnyśmy udać się niezwłocznie do lekarza. Rozwój bakterii w tym przypadku może się wiązać wyłącznie ze skutkiem ujemnym.

 

Zatem nie unikajcie wizyt w gabinecie stomatologicznym , informujcie swojego dentystę , ze jesteście w roli przyszłej mamy ze względu na ostrożność związaną z procesami leczenia . Lekarz będzie wiedział jak się wami zająć.

Po pierwszym trymestrze kiedy już opadną emocje idźcie sprawdzić stan swojego uzębienia. To jedna z tych pięknych rzeczy które możecie dla niego zrobić jeszcze przed narodzeniem!